Mapa Wieliczki

Mapa Wieliczki to rzecz, w którą musimy się uzbroić przed zwiedzaniem tego miasta. Słynie ono przede wszystkim z legendarnej kopalni soli, wchodzącej w skład Żup Krakowskich już od XII wieku naszej ery. Jednak zabytków znajdziemy tu znacznie więcej, a dobry plan miasta pomoże nam je wszystkie znaleźć i zwiedzić. Trudno bowiem wyobrazić sobie kierowanie się tylko wskazówkami lokalnych mieszkańców i niedokładnym oznakowaniem.

Wieliczka to miasto powiatowe w aglomeracji krakowskiej, w województwie małopolskim, w południowej części kraju. Jej położenie na mapie Polski możecie zobaczyć poniżej.

Położenie Wieliczki na mapie Polski
Położenie Wieliczki na mapie Polski / Źródło: Wikipedia

Jaka mapa Wieliczki jest najlepsza?

Starsi z naszych czytelników z pewnością przyzwyczajeni są do korzystania z papierowych planów miasta i map drogowych. Takie rozwiązanie bywa jednak nieporęczne. Trzeba mieć nieco umiejętności i wiedzy, by taką mapą się posługiwać, może ona być nieaktualna, musimy sami wyznaczyć trasę i trudno posługiwać się nią w ruchu. My zdecydowanie jesteśmy zwolennikami map wirtualnych.

Mapa Wieliczki
Mapa Wieliczki

Taka mapa Wieliczki świetnie nada się w podróż czy na wycieczkę. Możemy ją odtworzyć nie tylko na komputerze lub tablecie, ale także w telefonie, który zazwyczaj i tak mamy ze sobą. Nie tylko zaznacza naszą lokalizację i pokazuje najbliższą okolicę, ale także wyznacza optymalną trasę do punktu, w którym chcielibyśmy się znaleźć, i to z podziałem na wybrane środki transportu. Pokazuje też, gdzie możemy spodziewać się korków i jak je najszybciej ominąć.

Wirtualna mapa Wieliczki

W takiej perspektywie warto „zabrać” ze sobą wirtualną mapę Wieliczki, która nie zajmie miejsca w plecaku i do jej obsługi wystarczy podstawowy smartfon lub tablet. Do tego, jest na bieżąco uaktualniana, dzięki czemu podpowiada nam lepiej niż mieszkańcy, którzy mogą pamiętać układ ulic sprzed dekady.

Poniżej znajdziecie polecaną przez nas, darmową mapę Wieliczki. Nie tylko pomoże Wam dostać się w wybrane miejsce, ale też podpowie, jakie ma oceny wśród innych turystów i w jakich godzinach jest otwarte.

Papierowa mapa Wieliczki

Okazuje się jednak, że papierowa mapa Wieliczki wcale nie musi iść do lamusa. Co prawda podczas spaceru czy jazdy łatwiej posługiwać się wirtualną nawigacją, ale fizyczny plan miasta może posłużyć nam jako piękna pamiątka. Warto na przykład zaznaczyć sobie wszystkie atrakcje turystyczne w Wieliczce, które chcielibyśmy odwiedzić, a następnie odhaczać jeden po drugim. Taki egzemplarz możemy nabyć w każdej księgarni w okolicy, sklepach z pamiątkami oraz w punktach informacji turystycznej.

Mapa zabytków w Wieliczce

Powodem, dla którego wyruszamy do tego małopolskiego miasta, są jego zabytki. Chociaż jeden zdecydowanie wyróżnia się popularnością, znajdziemy ich tu znacznie więcej. Poniższa mapa zabytków i atrakcji turystycznych w Wieliczce z pewnością pomoże Wam opracować plan podróży i zakładaną trasę na długo przed wycieczką.

Mapa zabytków w Wieliczce
Mapa zabytków w Wieliczce / Źródło: Projektyprzygodowe.pl

Najważniejsze punkty na mapie Wieliczki, poza kopalnią soli, to na przykład kościół św. Klemensa, którego najstarsze elementy pochodzą z XIII i XIV wieku, a także Zamek Żupny, zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, Pałac Konopków i Przychockich, Wielicki Magistrat, Sztygarówka, synagogi, parki i wiele innych. Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że mapa Wieliczki z pewnością zapełni nam cały dzień intensywnego zwiedzania.

Plan centrum Wieliczki

Mapa Wieliczki może być nieco zbyt skomplikowana, by skutecznie poruszać się na jej podstawie. Jeśli zależy nam na wyraźnym obrazie centrum Wieliczki, by ułożyć sobie w głowie, gdzie znajdują się poszczególne zabytki, koniecznie sprawdźmy poniższy plan centrum miasta.

Plan centrum Wieliczki
Plan centrum Wieliczki / Źródło: Wieliczkacity.pl

Mapa szlaków turystycznych w Wieliczce

Dobra mapa Wieliczki to podstawa, by tam dotrzeć, ale jak na miejscu zorientować się, którą trasą pójść? Pomoże nam w tym przygotowana przez miasto mapa szlaków turystycznych w Wieliczce. Znajdzie się coś zarówno dla pieszych, jak i dla osób poruszających się na jednośladzie, dlatego zachęcamy, by na wycieczkę zabrać rowery.

Mapa szlaków turystycznych w Wieliczce, uwzględniająca polecane trasy rowerowe i piesze, znajduje się poniżej.

Mapa szlaków turystycznych w Wieliczce
Mapa szlaków turystycznych w Wieliczce / Źródło: Wieliczka.eu

Mapa Wieliczki / Kopalnia soli

Jednym z najważniejszych punktów, z którego znane jest miasto, to oczywiście zabytkowa kopalnia soli. Zasoby mineralne ludzie wydobywają tu tak naprawdę od tysiącleci, gdyż korzystały z nich nawet ludy pierwotne na długo przed naszą erą. Kiedy najbardziej zewnętrzne źródła się wyczerpały, zaczęto poszukiwać złóż głębiej i już w XII wieku pojawiały się pierwsze korytarze.

Mapa kopalni soli w Wieliczce z pewnością pomoże nam zorientować się w okolicy tego zabytku. Dowiemy się, gdzie zaparkować oraz do którego wejścia iść, by zwiedzić najciekawszy punkt na mapie Wieliczki.

Mapa kopalni soli w Wieliczce
Mapa kopalni soli w Wieliczce / Źródło: Kopalnia.pl

A może interesuje Was, jak prezentuje się mapa wielickiej kopalni pod ziemią? Trudno ująć to na rzucie z góry, o wiele lepiej w tej roli sprawdza się przekrój. Warto na niego zerknąć choćby z ciekawości, by dowiedzieć się, jak wyglądała historia powstawania kolejnych pięter i korytarzy oraz uświadomić sobie, z jakim podziemnym labiryntem mamy do czynienia.

Mapa kopalni w Wieliczce pod ziemią
Mapa kopalni w Wieliczce pod ziemią / Źródło: Techpedia.pl

Mapa Wieliczki – podsumowanie

Wieliczka to niewielkie, bo liczące zaledwie 23 tysiące mieszkańców miasto z bogatą historią, sięgającą XIII wieku. Jest przez nas często niedoceniane, traktujemy je tylko jako jeden z szybkich przystanków podczas wycieczki do Krakowa. Zupełnie niesłusznie, bo Wieliczka zasługuje na więcej uwagi. Czaruje kopalnią soli o historycznej i zdrowotnej wartości, ale też innymi zabytkami czy atrakcjami turystycznymi, dla których warto poświęcić jej choćby jeden dzień.

A Was co najbardziej urzekło w Wieliczce? Jaką mapą Wieliczki lubicie się posługiwać? Dajcie znać w sekcji komentarzy! Jeśli natomiast wciąż zastanawiacie się, czy warto pojechać do Wieliczki, koniecznie zobaczcie poniższy film. Wspaniale oddaje on piękno tego na pozór małego miasteczka.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

||

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *